Elképesztő: hazudott George Floyd ügyében az egyik fő tanúja – s ezt egész eddig titkolták
Valótlanságokat állított a Floydot lefogó rendőrről.
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint – habár 2050-re nettó nulla szén-dioxid-kibocsátás elérése a cél – 2040-ben hatszor több ásványi nyersanyagra lesz szükség. Ez a jelenség fokozza az értékes nyersanyagokért folytatott versenyt Kína és az USA között.
A Contemporary International Relations folyóirat jelentése szerint a fokozódó technológiai verseny miatt
– Pekingben ezzel lelassulhat a bányaipar korszerűsítése.
„Kínának meg kell erősítenie a kritikus ásványi nyersanyagellátás biztonságára vonatkozó nemzeti stratégiáját, és olyan nemzeti stratégiát kell kialakítania, amely az új nemzetközi kapcsolatokon, a hazai gazdasági strukturális kiigazításon és a Kína-EU zöld partnerségen alapul” – áll a jelentésben.
Kína, a legnagyobb ritkaföldfém exportőr
Kína a ritkaföldfémek koronázatlan globális királya, ezek az anyagok nélkülözhetetlenek az elektromos járművek és a szélturbinák működtetéséhez. Az amerikai földtani intézet által kritikus ásványkincseknek minősített 50 ásványi nyersanyagból legalább 32-nek Kína a fő exportőre.
Az USA rá van utalva a külföldi forrásokra, ennek ellenére erőfeszítéseket tesz annak érdekében, hogy minél inkább függetlenedjen Kínától – olvasható az SCMP oldalán.
„Az Egyesült Államoknak a korlátozott termelési kapacitása miatt valószínűleg szövetségeseket kell keresnie egy erős, »Kína-mentes« ellátási lánc kiépítéséhez.
Az USA és az Európai Unió várhatóan megerősíti a kétoldalú és többoldalú kapcsolatait azért, hogy kizárhassa Kínát a globális bányászati ellátási láncból” – folytatódik a jelentés.
Az USA már most is szorosan együttműködik szövetségeseivel ebben a kérdésben, hiszen a nyersanyagokban gazdag Ausztráliával és Kanadával megállapodást írt alá a kritikus ásványi nyersanyagellátásról.
Idén Ausztrália – Kína után a legnagyobb ritkaföldfém-beszállító – ad otthont a Négyek első tiszta energiaellátási láncról szóló csúcstalálkozójának, amelyen az USA, Japán és India is részt vesz.
Scott Morrison ausztrál miniszterelnök szerint a csúcstalálkozó célja, hogy kidolgozzon egy ütemtervet a Kína mentes ellátási láncok kiépítésére az indo-csendes-óceáni térségben.
Peking szerint ez a találkozó egy ellene irányuló elszigetelési stratégiát szül majd.
Borítókép: MTI szerkesztett